Консумацията на определена храна в неограничени количества увеличава вероятността от развитие деменция. Това се дължи на увеличаването на съдържанието на желязо в мозъка. До този извод са стигнали учени от Калифорнийския университет в Лос Анджелис, съобщава The Telegraph.
По-ранни проучвания показват, че развитието на болестта допринася за натрупването на тау протеин и бета-амилоид, които имат токсичен ефект върху нервните клетки. Сега е установено, че излишното желязо може да провокира развитието на болестта на Алцхаймер. Желязото е необходимо на човешкото тяло за нормалното функциониране на клетките, но в прекомерни количества вече представлява опасност за здравето.
Най-високата концентрация на желязо, според учените, е отбелязана в клетките, които произвеждат миелин, мастната тъкан, която обгражда нервните влакна на мозъка. Увреждането или разрушаването на миелина инициира образуването на плаки, в резултат на което нервните клетки умират.
Учени: Тази ядка помага в борбата с деменция
Проучването включва наблюдение с ЯМР на 31 пациенти, по-специално две области на мозъка: хипокампуса, който е отговорен за паметта (той е увреден в най-ранните стадии на заболяването) и таламуса, който е отговорен за възприятието и движението (той обикновено се уврежда в късен стадий на заболяването).
След това те откриват доста високо ниво на феритин - протеин, който играе важна роля за поддържането на оптимално количество желязо (не е в таламуса, а в хипокампуса на пациентите).
Храната, която увеличава риска от деменция
"Желязото може да се натрупа в мозъка в резултат на честата консумация на червено месо, както и приемането на различни добавки с желязо. Жените, които са имали хистеректомия преди менопаузата (частично или пълно отстраняване на матката) също са изложени на риск", споделя д-р Джордж Барцокися, автор на изследването.
Лекар: Тези симптоми на деменция се появяват 9 години преди диагнозата
Твърденията, че желязото е причината за болестта на Алцхаймер все още не са доказани, но откритията показват, че то може да инициира процеса.
Намаляването на количеството месо в ежедневната диета, както и ограничаването на приема на добавки с желязо, според учените, ще помогнат за намаляване на натрупването на този елемент в мозъка.
Подробно описание на резултатите от изследването е публикувано в Journal of Alzheimer's Disease.
Лекар: Едва ли предполагате, че проблемите с този орган могат да доведат до деменция
Важно: Статията не е заместител на балансираното хранене и консултацията със специалист!